PÁR × Eliška Horčíková

PÁR × Eliška Horčíková

, PÁR friends

“Velkou výhodou u navrhování bot je podle mě fakt, že můžu pracovat v reálném měřítku a s finálními materiály už od začátku. Náměty si tak často zkouším a testuji přímo na ručně šitých prototypech. Krásné řemeslo a tradice samotná přivádí ke staletími osvědčeným principům, které je možné dále rozvíjet nejen esteticky, ale i technicky tak, aby základní konstrukce obuvi podpořila její funkčnost. Naše bota PÁR je jedním z výstupů testů a úvah o tom, jak dohromady poskládat díly, ze kterých je bota ušitá a slepená, tak, aby ten shluk všech dílečků, materiálů a komponentů podporoval přirozenou ergonomii, pohodlné nošení a kvalitu. Je to bota, kde není žádný komponent navíc a kde každý dílec má svůj smysl,” říká designérka Eliška Horčíková.

S tématem možné spolupráce jsme se s Eliškou v minulosti oťukávali několikrát. Vybavuje se nám třeba rozhovor během společné snídaně po jednom velkém večírku na londýnském design weeku. Definitivně jsme ji však oslovili před třemi lety. Naším původním zadáním pro vývoj obuvi bylo přijít s něčím novým. Ostatně proč jinak vytvářet novou značku, když tenisek je na světě dost a jedny často kopírují druhé? Chtěli jsme vizuálně neotřelé, ale nadčasové a pohodlné boty, se kterými se dá dobře pracovat graficky a které je možné co nejzodpovědněji vyrábět sériově.

Zároveň jsme byli zvědaví, s čím Eliška přijde, když jí dáme volnou ruku, aby si mohla vyzkoušet, co ji samotnou láká a zajímá. Považujeme ji za jednu z nejvýraznějších osobností v oblasti designu obuvi v České republice a v její profesní zkušenosti máme naprostou důvěru. V roce 2011, ještě během svého studia v ateliéru Liběny Rochové na UMPRUM, Eliška založila vlastní značku Cutulum, jejíž definicí se stalo propojení rozdílných světů zdravotní a zátěžové obuvi a současné estetiky ve spolupráci s českým výrobcem zátěžové obuvi. Nyní již 7 let pracuje v interním designérském týmu světově známé značky Camper, díky čemuž získala mimo jiné i nedocenitelné zkušenosti týkající se technologií a materiálů. Především je nám však blízká svým soudobým pohledem na věc, který je podobný tomu našemu, včetně zdravého uvažování o udržitelnosti a šetrném přístupu k výrobě.

Než jsme měli v ruce úvodní skicy a první, Eliškou ručně šité prototypy, uběhlo několik měsíců. Společně jsme ladili barvy, materiály a nejrůznější detaily. Než jsme pak dotáhli produkt do výroby, uběhlo pár let a jedna celosvětová pandemie. Cesta ale byla v zásadě přímá – ohledně konceptu koženého svršku bez podšívky s dominantním horizontálním švem, který odkazuje ke klasickým mokasínám, v kombinaci s dynamickou sneakers podešví bylo jasno od začátku.

Finální podobu základního modelu, který pracovně nazýváme Japan, můžete vidět na našem eshopu. Nejlepší na něm je, že nabízí neomezené množství dalších střihových i materiálových variácí. Těšíme se, až vám je představíme.

Foto: Jan Horčík / Eliška Horčíková

Dále v blogu

Kamenný obchod PÁR – Skořepka 4, Praha 1